Coin Geleceği

ADA Coin (Cardano) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

ADA Coin ismini ilk bilgisayar programcısı olarak da tanınan Lord Byron’ın kızı Ada Lovelace’den alan bir kripto para birimi olarak tanımlanabilir. ADA Coin, Cardano blok zincirinin çalışmasına olanak sağlayan ve zincir üzerinde gerçekleştirilen işlemleri destekler bir yerel kripto para birimidir. Cardano tarafından ADA Coin, yeni bir para birimi türü olarak tanımlanır. Her tip kullanıcı için güvenilir ve herhangi bir yerden erişim sağlanabilecek bir dijital para birimidir. Cardano ağı merkezi olmayan bir platform olarak komplike programlanabilir değer transferlerinin hem güvenli hem de ölçeklendirilebilir şekilde gerçekleşmesi amacına sahip bir blokchain projesi olarak tanımlanabilir. Cardano projesinin White paper sayfasına bulunan bir tanımlamaya göre ise Cardano, merkeziyetsiz üçüncü nesil bir hisse kanıtı blok zincir ağıdır. Bu projenin oluşturulması ve geliştirilmesinde temel amaç ise bilimsel felsefe ve araştırma odaklı bir hedefi olmasıdır. Kuruluş ilkeleri arasında ise güvenliği ön planda tutmaktadır. Güçlü bir proje ekibi ile kısa bir süre içerisinde gelişimini devam ettirmiş ve büyümüştür. Alanına pek çok probleme de çözümler getirerek gelecek vaat eden projeler arasında yerini almıştır.

ADA Coin Ne Zaman Çıktı?

ADA Coin çıkış tarihi 2017 yılı olarak bilinmektedir. Cardano platformu, Ethereum’un kurucu ortakları arasında yer alan Charles Hoskinson tarafından oluşturulmuş bir projedir. Cardano platformu, İsviçre merkezli bir kuruluş olan Cardano Vakfı, projenin geliştirilmesi sırasında yer alan IOHK ve Emurgo olmask üzere 3 ayrı kuruluş tarafından desteklenir. Platformun yerel kripto para birimi ise ADA Coin olarak bilinir. Kendisine has bir program dili bulunan Cardano, kullanıcıların ihtiyaçları ile düzenleyicilerin isteklerini dengelemek adına tasarlanmış bir platformdur.

Cardano, Charles Hoskinson’ın bir projesidir. Hoskinson aynı zamanda Ethereum ve Bitshares’in kurucu ortağıdır. Ethereum projesini daha fazla geliştirme anlaşmazlığından dolayı bırakarak IOHK şirketini Jeremy Wood ile beraber kurmuştur. Bu şirket ise aktif yazılım geliştirmesi yapmaktadır. Cardano ekosistemini geliştiren ve yöneten 3 organizasyondan birisidir. Diğeri ise düzenleyici otoriteler ile destek veren ve çalışmayı hedefleyen, kâr amacı olmayan bir kuruluş olan Cardano Vakfı’dır. Bu vakıf İsveç merkezli bir vakıftır. Cardano platformunun blok zincir ekosistemine ticari girişimleri ve iş entegrasyonunu kuluçkaya yatıran ise Emugo’dur. Cardano token satışı, 2 sene boyunca devam etmiştir ve 1 Ocak 2017 tarihinde ise yaklaşık olarak 63 milyon dolarlık bir fon sağlamıştır. Cardano ana ağı ise 29 Eylül 2017 tarihinde faaliyete başlamıştır.

ADA Coin Kime Ait?

ADA Coin’in sahibi Charles Hoskinson’dur. Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano ağı, 2015 yılında beri bir topluluk tarafından geliştirilmektedir. Ethereum’un da kurucuları arasında yer alan Hoskinson, pek çok farklı başarılı proje ile de kripto para sektöründe tanınır. Cardano Vakfı tarafından destek gören ADA Coin projesi, buna ilaveten mülkiyet ve yönetim açısından ayrılan 2 önemli kuruluş tarafından da destek görür. İsviçre merkezli olan Cardano Vakfı, Cardano ağının geliştirilip tasarlanmasını sağlayan IOHK ile projenin kâr amaçlı ve ticari amaçlarını destekleyen bir diğer kuruluş olan Emurgo tarafından da desteklenir. Faaliyetlerine küresel anlamda güvenilir bir biçimde devam eder. Cardano platformunun yerel kripto para birimi olan ADA Coin, dünyanın herhangi bir yeri üzerinden herhangi bir kullanıcının ADA Coin’i takas etmesi söz konusu olmaktadır. kullanım alanına ve temel amaçlarına bakıldığında üçüncü bir tarafa gerek duyulmadan gerçekleştirilen işlemlerin güvenilir ve şeffaf olarak yapılmasına oldukça dikkat edilir.

ADA Coin Hangi Alt Yapıyı Kullanıyor?

ADA Coin’in altyapısı akıllı sözleşmeler için halka açık bir blok zinciri platformu çalıştırmayı amaçlamaktadır. Cardano ağının yerel kripto para birimi ADA Coin olarak tanımlanabilir. Cardano projesinin gelişimi Zug, İsviçre merkezli ve bağımsız bir vakıf olan Cardano Vakfı tarafından desteklenir ve denetlenir.

ADA Coin Nereden Alınır?

ADA Coin almak için aşağıda verilen şu adımları takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • ADA Coin satın almak için ilk olarak coinin işlem gördüğü kripto para borsalarından birini tercih ederek hesap açmanız gerekmektedir. ADA Coin; Binance, OKX, ByBit, CoinTiger, Coinbase Exchange, Gate.io, KuCoin gibi geniş kullanıcı kitlelerine sahip olan kripto para borsaları üzerinde listelenmektedir. Bu borsalardan birini tercih ederek internet adresine giriş yapmalısınız.
 • Ardından KYC adımlarını tamamlayarak hesap oluşturma işlemlerini kısa bir süre içerisinde tamamlayınız.
 • Kimlik doğrulaması ve hesap onayı yapınız.
 • Yatırım yapabilmek için hesabınıza, size en uygun para transfer yöntemleri ile para transfer ediniz.
 • BUSD, USDT, USD ve BTC gibi çiftler üzerinden işlem yapınız.
 • Satın aldığınız tüm ADA Coinler, borsa cüzdanı üzerinde ya da donanım cüzdanlar üzerinde saklanabilir.

ADA Coin’in Avantajları Nelerdir?

ADA Coin’in avantajları şunlardır:

 • ADA Coin projesi güvenilir, sürdürülebilir ve şeffaf bir temel oluşturarak kullanıcı ve yatırımcılara oldukça güven veren bir proje olarak bilinir.
 • Proof of Stake (PoS) ve Ouroboros ile çevresel anlamda sürdürülebilir bir blok zinciridir.
 • Teşvikli katılım imkânı sağlamaktadır.
 • Ölçeklenebilir ve sürdürülebilir bir ekosistem içerisindedir.
 • ADA Coin ile kripto para piyasasında iyi bir izlenir bırakmak söz konusu olmaktadır.

ADA Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

ADA Coin’in dezavantajları şu şekildedir:

 • Kısa, orta ve uzun vadeler içerisinde belirsizlikleri mevcuttur. Bu belirsizlikler sebebi ile ADA coin, uzmanlar tarafından riskli bir yatırım olarak görülmektedir.
 • Cardano ağı, blok zinciri halen geliştirilmeye devam eden bir sisteme sahiptir. Bundan dolayı da Cardano ağının bazı iddiaları teorik olarak kabul edilir.
 • Ripple, Stellar Lumens ve NEO gibi diğer blok zincirler saniyede 1000’den fazla işlem gerçekleştirmektedir. Ancak ADA Coin’in maksimum ölçeklenebilirliği saniyede yalnızca 257 işlem ile sınırlıdır.
 • Resmi cüzdanı ile alakalı devam eden pek çok problemi vardır.

ADA Coin Yorumları Neler?

ADA Coin yorumları arasında şunlar yer almaktadır:

 • Cardano platformu, teknolojik olarak heyecan verici bir proje olarak değerlendirilmektedir. İyi düşünülmüş fütüristik bir yaklaşımla oluşturulan bir projedir. Buna ek olarak eğer ki pos – algoritmaları tamamen güvenilir olduğunu ispatlarsa bu, platform oldukça büyük bir olay olacaktır.
 • Proof of Stake (PoS) iyi araştırılmış ve işin kanıtı olarak test edilmemiştir. Cardano platformu, çok iddialı projelerini gerçekleştirebilir ise akıllı sözleşme ve veri ekosistemi açısından da liderler arasında olabilir.
 • Şu anlık Cardano platformu yetkili bir ekip olduğu ve bu ekibin de şimdiye kadar ortaya çıkardıkları sistemi etkileyici olduğu görülmüştür. Kripto para yatırımcılarının bakış açısında göre projenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi beklentisi ile maksimum arz nispeten yüksek ve piyasa değer de oldukça yüksektir denebilir.
ADA Coin Yorum
ADA Coin Yorum

ADA Coin’in Geleceği Nasıl Olacak?

ADA Coin’in geleceği genel olarak başarılı şekilde yorumlanmaktadır. Cardano platformuna yan zincirler, sanal bir makine, Cardano banka kartı ve insan dostu adresler eklemeyi – entegre etmeyi hedeflemektedirler. Tüm bunların ise başarılı olup olmayacağını zaman gösterecektir. Yatırımcıların ilk çıktığı zamanlardan itibaren bekledikleri kâr oranlarını elde edebilmelerini sağlayan ADA Coin, pek çok platform üzerinden kolay bir şekilde satın alınması ile yorumların daha da olumlu olmasını sağlamıştır.

İlginizi Çekebilir: SOL Coin (Solana) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlginizi Çekebilir: Reef Coin (REEF) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlginizi Çekebilir: Shiba Coin (SHIB) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu