Coin

Avax Coin (Avalanche) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

Avax Coin ağı, merkezi olmayan bir finansa ait uygulamalarla finansal varlıkları ve diğer kripto varlıkları sektöre kazandırmak amacı ile kullanılmakta olan bir blok zinciri projesi olarak tanımlanabilir. 2020 yılının eylül ayında mainner’ı piyasaya çıkan Avalanche platformunun kripto para birimi ise Avax Coindir. Avax Coin, ağ içinde çeşitli görevleri yerine getirmek ve likiditeyi sağlamak için geliştirilen bir kripto paradır. Avalanche ağı sayesinde geliştiriciler, istisnasız bütün kullanıcıların her türlü varlığı sektöre dahil etmesini ve ticaret yapmasını, akıllı sözleşmeler ve yeni nesil teknolojileri merkeziyetsiz şekilde kullanmasını sağlayan küresel varlık borsası olmayı amaç edinmektedir. Bu kapsamda ise 2020 yılında Avalanche mainnet2i piyasaya çıkaran geliştiriciler, amaç edindikleri merkeziyetsiz yapı için Avax Coin’i geliştirmişlerdir. DApp’ler için hızlı ve oldukça uygun maliyetli avantajlar sağlayan, geliştirici ihtiyaçlarına yönelik blok zincir oluşturulması gibi birçok eşsiz özelliği de kripto para sektörüne dahil etmektedir.

Avax Coin Ne Zaman Çıktı?

Avax Coin çıkış tarihi 2018 yılı olarak bilinmektedir. 2018 yılında piyasaya çıkan Avax Coin’in toplam arzı 750 milyon ile sınırlıdır ve maksimum yarısı da ana zincir üzerinde bulunur. Dijital varlıklar ve kripto paralar üretilirken Avax Coin ile ödeme gerçekleştirilebilir. Avalanche platformunun en büyük olumlu taraflarından birisi ise transfer işlemlerinin hızlı bir şekilde anlık olarak yapılabilmesi ve bunun için de düşük ücretler istemesidir. Özetlemek gerekirse Avalanche platformu, yeni bir blok zincir oluşturmaya ve madencilik yapmaya gerek duymadan % 51 oran ile daha güvenilir bir dijital varlık ve kripto para üretme imkanı sağlar. Buna rağmen platform zincirinde özel ve genel blok zincirler üretmek de söz konusu olmaktadır.

Avax Coin Kime Ait?

Avax Coin’in sahibi 3 kişiden oluşmaktadır. Avalanche platformunu 3 kurucu ortak piyasaya sürmüştür. Bitcoin ve merkezi olmayan ağlar yanı sıra bilgisayar bilimi, ekonomi, finans, hukuk gibi çeşitli alanlarda uzman olan isimler tarafından yürütülen Avalanche projesinin kurucu ortakları ise Emin Gün Sirer, Kevin Sekniqi ve Stephen Buttolph’dur. 2020 yılının eylül ayından itibaren kullanılan Avax xoin, Ava Labs tarafından oluşturulmuş yerel kripto para birimidir. Avalanche platformu, ölçeklendirilebilir ve güvenilir bir ağdır. AVAX sembolü ile ifade edilen Avax Coin, izin gerektiren ya da gerektirmeyen blok zincirlerin tek bir ağ üzerinde çalışabilmesini sağlar. Buna göre çözümlerin alt ağlar üzerinde geliştirilmesi de söz konusudur. Klasik bir blok zinciri ile Avax Coin arasındaki fark, tek bir zincir üzerinden hareket edilememesi durumudur.

Avax Coin, konsensüs bir yapıya sahip olduğu için içerisinde Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche olmak üzere 4 çeşit evre yer alır. Karar alınması için ise kibir birliği oluşması gereklidir. Böylece Avalanche platformunun %51 oranında daha güvenilir olduğu söylenir.

Avax Coin Hangi Alt Yapıyı Kullanıyor?

Avax Coin’in altyapısı şu şekildedir:

 • Avalanche platformu, izin gerektiren ya da gerektirmeyen blok zincirlerin tek bir ağ üzerinde çalışabilmesine imkân tanımaktadır. Avalanche platformunda tercihlere göre ihtiyaç olan tüm çözümler, alt ağlar üzerinde de geliştirilebilir. Klasik bir blok zincir çözümünden ayrı olacak şekilde Avalanche platformu, tek bir zincir üzerinde bloklar şeklinde ilerlemez. Tüm unsurlar, alt ağ olarak dizayn edilmiş ve yerleştirilmiştir.
 • Avalanche platformunun konsensüs yapısı Slash, Snowflake, Snowball ve Avalanche olmak üzere 4 farklı aşamadan meydana gelmektedir. Kararlar fikir birliği oluşturulana kadar roundlar halinde ilerleyerek alınır. Bu yapı, Avalanche platformuna %51 oranında bir güvenirlik kazandırır. %51 oranında siber saldırılara karşı koruduğu geliştirme ekipleri tarafından açıklanmaktadır.
 • Governance tokeni olarak Avax Coin, sistemin işleyişi sırasında onay mekanizmasında bulunmak isteyen node’lerin staking işleminin gerçekleştiği değer olarak söylenebilir. Avalanche ağı üzerinde ödüllendirme ve ödeme mekanizmaları yer alır.

Avax Coin Nereden Alınır?

Avax Coin almak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • Avax Coin satın alabilmek için öncelikle coinin listelendiği kripto para borsalarından birini seçerek, o borsa üzerinden hesap açmanız gerekmektedir. Avax Coin; Binance, FTX, Coinbase Exchange, Kraken, Huobi Global, KuCoin, Gate.io, Bybit, Binance.US, FTX US, Bitfinex, Bithumb, Coinone, Coinlist Pro, Bitstamp, Bittrex, OKX gibi çeşitli kripto para borsaları üzerinde listelenir. Bu borsalardan birini seçerek internet adresine giriş yapınız.
 • Ardından açılan ekran üzerinden kişisel bilgilerinizi girerek borsada hesap oluşturun.
 • Oluşturulan hesabı doğrulayarak hesabınızı aktive edin.
 • Yatırım yapabilmek için hesabınıza para yatırın.
 • Bakiyenizi kontrol ettikten sonra borsa menüsü üzerinden Avax Coin satın alma emri girin.
 • Emrin onaylanması halinde ise satın alınan tüm coinler, borsa cüzdanı üzerinde ya da daha güvenilir bir yer olan donanım cüzdanlar üzerinde saklanabilmektedir.

Avax Coin’in Avantajları Nelerdir?

Avax Coin’in avantajları şu şekildedir:

 • Blok zincir ağı oluşturmak amacı ile Avalanche platformunda gerekli olan süre yalnızca 3 saniye olmaktadır. Diğer ağlara kıyasla oldukça hızlı bir şekilde bu işlem gerçekleştirilebilmektedir.
 • Avalanche platformu, kolay kullanılması ve işleme göre hesaplanan maliyetli ücretler ile rakiplerine göre daha avantajlıdır.
 • Avalanche ağı De Fi, NFT ve kripto varlık ihracı gibi pek çok alanda bulunan bir proje olarak bilinir.
 • Staking işlemi gerçekleştirilerek ağ üzerinde pasif gelir kazancı sağlanabilir.
 • Genel olarak tüm kripto para borsaları üzerinde yerel coin Avax işlem görerek listelenir.
 • Avax Coin, maksimum arzı deflasyonist yapıda bulunur.
 • Yakım stratejisi ile arz – talep dengesi korunmaktadır.

Avax Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

Avax Coin’in dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 • Avalanche platformu, geliştirilme yöntemi bakımından kendisine Ethereum ve Solana gibi büyük rakipler meydana getirmiştir. Bu iki rakip de DApp ve De Fi alanlarında Avalanche platformunun alanında önemli bir yer kaplar.

Avax Coin Yorumları Neler?

Avax Coin yorumları genellikle olumlu şekilde karşımıza çıkar. Avalanche platformunun yerel kripto para birimi olan Avax Coin, güçlü rakipleri arasından eşsiz özellikleri ile ayrılmayı başarmış bir coindir. 2020 yılının eylül ayında geliştirilen ve 2021 yılında da ön plana çıkan Avax Coin, De Fi’den NFT’ye kadar tüm popüler blok zinciri teknolojilerinde yer alır. Ölçeklenebilirlik, işlemlerin hızlı ve düşük işlem ücretleri ile gerçekleştirilmesi ile ön planda olan Avalanche platformu, herkes için merkezi olmayan bir varlık ihraç borsası olmayı amaçlayan projenin geleceği hakkında ise kripto para uzmanları tarafından olumlu şekilde yorumlanır.

Avax Coin Yorumları
Avax Coin Yorumları

Avax Coin’in Geleceği Nasıl Olacak?

Avax Coin’in geleceği kripto para uzmanları tarafından şu şekilde değerlendirilmektedir:

 • Küçük bakiyelerde yatırım için sıkı bir piyasa takibi sağlanarak kırılmaların kesinlikle atlanmaması gerekmektedir.
 • Büyük bakiyelerde ise yatırım hedefi olan kullanıcılar uzun vadede yatırım planı yapmalıdır. Kırılmaları ise dikkatle takip etmelidirler.

24 saatlik değişimleri dikkatle incelenerek değerlendirildiği zaman piyasayı yakından takip eden yatırımcılar, al – sat işlemi gerçekleştirerek küçük bakiyelerde kâr elde edebilirler. Büyük bakiyelerde yatırım yapanlar ise ya uzun süreli bir yatırım yapmalı ya da oldukça dikkatli bir takip işlemi ile kırılmalar olduğu zaman alım – satım işlemi yapmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Matic Coin (Polygon) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlginizi Çekebilir: ADA Coin (Cardano) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlginizi Çekebilir: SOL Coin (Solana) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu