Coin Geleceği

Dot Coin (Polkadot) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

Dot Coin, Polkadot platformunun yerel kripto para birimi olarak bilinir. 3 temel amaca hizmet veren Dot Coin, yalnızca coinlerin değil, herhangi bir veri veya varlık türünün ağlar arasında geçişini kolaylaştıran ve farklı blok zincirleri beraber çalıştırabilen açık kaynaklı çok zincirleme protokolünü bünyesinde barındıran bir kripto para türüdür. Dot Coin, piyasa hareketleri ve işlevselliği ile ön planda olan kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Polkadot Coin projesinin White Paper’ında da açıklandığı gibi ana hedef beraber çalışabilirlik özelliğidir. Kullanıcılar tarafından kontrol edilebilen tamamen merkeziyetsiz özelliğe sahip, özel ağ kurulması ve yeni uygulama, kurum ve hizmetlerin üretilmesi için kolay bir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Temel anlamda yalnızca coinlerin değil, herhangi bir veri ya da varlık türünün aktarımını basitleştirmektedir. Bu verimliliği kullanıcılara sunarken çok çeşitli blok zincir yapılarını beraber çalışır hale getirmeyi hedefler. Açık kaynaklı çok zincirleme protokolü projesi şeklinde güçlü bir vizyona sahiptir. Polkadot ağı üzerinden güvenilir bir şekilde açık ve özel zincirleri, izne gerek duyulmayan ağları, oracle yapıları ve bağımsız blok zincir yapılarını, diğer pek çok paylaşımın gerçekleştirilmesini sağlar.

Dot Coin Ne Zaman Çıktı?

Dot Coin çıkış tarihi 2020 yılının ağustos ayı olarak bilinmektedir. Dot coin’in kurucu ortakları arasında Robert Habermeier, Dr. Gavin Wood ve Peter Czaban yer almaktadır. Robert Habermeier, Dr. Gavin Wood ve Peter Czaban’ın liderliğinde İsviçre merkezli bir vakıf olan Web 3 tarafından oluşturulan Polkadot platformu, uzun süredir proje sürecinin devam etmesi sonrasında 2020 yılının ağustos ayında piyasaya sürülmüştür. Polkadot platformu, bağlı olduğu herhangi bir merkeze sahip olmayan internet sayfalarını, halka açık ya da özel izne gerek olmadan ağları birbirine blok zinciri ile bağlayan ve tamamen merkezi olmayan bir internet zinciri kurmayı hedeflemektedir. Polkadot platformunda 3 tane amaç için hizmet veren Dot coin bulunmaktadır. Polkadot platformunun yerel kripto para birimi Dot Coin olarak bilinir. Polkadot Coin bağımsız şekilde işlem gören blok zinciri ağlarını birbirini bağlayarak güvenilir bir şekilde veri ve bilgi alışverişini sağlamayı amaçlar. Bu sistem ile dışarıdan gelecek herhangi bir müdahaleye karşı dirençli bir internet kullanımı sağlar. Polkadot platformunun kullanıcıları için sunduğu pek çok avantaj vardır. Polkadot platformu, parçalanan pek çok ağdan oluşan bir ağdır. Paralel birçok ağ ile gerçekleştirilen işlemlerin yavaşlaması gibi problemler görülmez. Polkadot ağı üzerinden işlem gerçekleştiren pek çok kullanıcı, bu ağı kendi gereksinimlerine göre tekrar tasarlayabilecekleri özelleştirme yetkileri vardır.

Dot Coin Kime Ait?

Dot Coin’in sahibi İsviçre merkezli bir vakıf olan Web 3 Foundation olarak bilinir. Web 3 Foundation tarafından oluşturulan Polkadot platformu, tamamen işlevsel ve kullanıcı dostu bir merkezi olmayan ağ sağlamak amacı ile açık kaynaklı proje şeklinde başlatılmıştır. Robert Habermeier, Dr. Gavin Wood ve Peter Czaban bu projenin geliştiricileri arasında yer almaktadır. Web 3 Foundation başka olarak da bilinen Gavin Wood, aynı zamanda Ethereum ağının kurucu ortakları arasında yer almaktadır. Bu sayede de projenin en dikkat çeken isimlerinden birisidir. Ekip içerisinde bulunan pek çok kişi de önemli projelerde yer almış insanlardır. Kritik projelerde çalışmalar yapan birçok kişi de Polkadot ağı için güven sağlamaktadır.

Dot Coin Hangi Alt Yapıyı Kullanıyor?

Dot Coin altyapısı Nominated Proof of Stake yani NPoD olarak da adlandırılan bir konsensüs mekanizması ile çalışmaktadır. Polkadot platformunda onaylama işlemi gerçekleştirmek ve konsensüs rollerini almak içi Dot isminde bir Governance Tokeni stake etmek gerekmektedir. Bütün Proof of Stake konsensüs mekanizmalarında da aynı olan bu durum, oyun teorisinden yola çıkarak ağın güvenliği için kullanılan bir yöntemdir.

Dot Coin Nereden Alınır?

Dot Coin almak için şu adımları takip edebilirsiniz:

 • DOT Coin satın almak için ilk olarak DOT Coin’in işlem gördüğü kripto para borsalarından birini seçmeniz gerekmekte ve ardından kendi adınıza bir hesap oluşturmanız gerekmektedir.
 • DOT Coin; Binance, Huobi Global, HBTC, OKEx, Gate.İo, KuCoin, Coinbase Exchange gibi geniş kitlelere ulaşabilecek kripto para borsaları üzerinde listelenmektedir.
 • Bu borsalardan birini seçerek internet sayfasına giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Daha sonra hesabı aktive etme ve kimlik doğrulama işlemlerini tamamlamanız gerekmektedir.
 • Hesabın onaylanmasının ardından yatırım yapmak için para yatırmanız gerekir. Size en uygun yöntem ile hesabınıza para aktarın.
 • Bakiyenizi kontrol ederek “kripto para satın al” menüsüne tıklayın.
 • USDT, BUSD ve USD gibi işlem çiftleri üzerinde satın alma emri verin.
 • Emrin onaylanması ile satın alınan coinler borsa cüzdanı üzerinde ya da donanım cüzdanlarda saklanabilir. Donanım cüzdanlar, siber saldırılara karşı daha güvenilir alanlardır. Bu sebepten dolayı coinlerinizi donanım cüzdanlar üzerinde saklamanız tavsiye edilir.

Dot Coin’in Avantajları Nelerdir?

Dot Coin’in avantajları aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Gerçek beraber çalışabilirlik hizmeti sağlar.
 • Ekonomik ve işlemsel ölçeklenebilirliği vardır.
 • Kolay blok zinciri inovasyonu ile çok kısa bir süre içerisinde özel blok zincir oluşturulmasını sağlar.
 • NPoS modeli ile yüksek enerji verimliliği sağlar.
 • Kullanıcı odaklı yönetime sahip ve güvenilir bir ağdır.

Dot Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

Dot Coin’in dezavantajları şu şekilde verilmiştir:

 • Dot fiyatı kısa ve orta vade için kripto para uzmanları tarafından riskli olarak yorumlanır.
 • Sistemsel teknik arızalar görülebilir.
 • Piyasa belirsizliklerinden olumsuz şekilde etkilenebilir.

Dot Coin Yorumları Neler?

Dot Coin yorumları genellikle olumludur. Bir kripto paranın geleceği hakkında yorum yapabilmek için öncelikle coine yapılan yorumlarla alakalı bilgi almak gereklidir. Böylece coin hakkında bir yorum yapılabilir ve fiyatı hakkında bir tahminde bulunulabilir. Polkadot platformu için yapılan yorumların çoğu olumludur. Hem yüksek miktarlarda kripto para yatırımı gerçekleştiren kişiler hem de kripto para analizcileri, Dot platformunun temel ve teknik analizleri sonuçlarına göre sonraki dönemlerde daha büyük sıçramalar yaşamasını gözler. Analizciler, Polkadot Coin’in fiyat tahminlerine göre Dot Coin ilerleyen zamanlarda şu anki değerinden daha yüksek bir değerde olacaktır.

Dot Coin Yorum
Dot Coin Yorum

Dot Coin’in Geleceği Nasıl Olacak?

Dot Coin’in geleceği parlak olan kripto para birimleri arasında yer almaktadır. Polkadot platformunun yerel kripto para birimi olan Dot Coin’in fiyat tahmini genel olarak artış şeklinde yorumlanır. Birçok yatırımcı, Dot Coin hakkında umutlu yorumlar yapmaktadır. Kimi kullanıcılar ise kısa süreli yatırım için uygun olacağını ve alım – satım işlemlerinin kârlı olacağını düşünmektedir. Yatırımcı yorumlarına göre kısa bir süre içerisinde pump yapacağı düşünülen Dot Coin’i almak için en uygun zaman yakında gelecektir. Ancak Dot Coin’de düşüş olacağını da düşünen pek çok kişi vardır. Bu düşüşün sebebi olarak da birçok kişinin ABD doları bozdurarak coin sektörüne yapılan ciddi yatırımlar söylenmektedir. Amerika’nın bu durumu ortadan kaldırmak için soruşturma başlatmasının ana sebebi piyasayı düşürüp yatırımcıları tekrar dolara çekmek şeklinde söylenebilir. Gelecek zamanlarda beklenen bu durumların gerçekleşip gerçekleşmeyeceği hakkında herhangi bir kesinlik belirtilmemiştir. Yatırımcıların işlem yapmadan önce gerçekleştirilen yorumların belirsiz olduğunu düşünmesinde fayda vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu