Coin

Algo Coin (Algorand) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

Algo Coin projesi, dijital bir blok zincir platformu olarak tanıtılabilir. Algo projesinin yerel kripto para birimi ise Algo Coin’dir. Algorand platformu, Master Card ya da Visa gibi büyük ödeme işlemcisine benzer şekilde pek çok işlemi, hızlıca gerçekleştirmek adına tasarlanmıştır. Platform, kullanışlı bir alt yapıya sahiptir. Diğer kripto para birimlerine ve blok zincir tabanlı projelere de ev sahipliği yapar. Bu özelliği ile Algorand platformu, Ethereum’a bir rakip olarak görülmektedir. Bu platform aynı zamanda Binance, Coinbase Exchange, KuCoin, Binance US, Kraken, Bithumb, Bitfinex, Coinlist Pro, Huobi Global, Gate.io, Bybit gibi geniş kitlelere hitap eden kripto para borsalarında listelenir. 2019 yılında piyasaya çıkartılan Algo Coin’in temel hedefi ise işlem hızlarını hızlandırmak ve ağ içerisinde işlemlerin nihai şekilde kabul edilmesi için geçen süreyi azaltıp kripto para birimine dair olası kullanım alanlarını çoğaltmak şeklinde söylenebilir. Algorand platformu, yeni projeler arasında olarak gerçek dünya kullanım senaryolarında etkili sonuçlar sağlamak için güvenilir, ölçeklenebilir ve verimli bir şekilde çalışabilir. Algo Coin projesi, yeni nesil güvenlik standardı sağlamak için şüpheye yer vermeyen performansına ihtiyaç duyan hesaplamaları destekler.

Algo Coin Ne Zaman Çıktı?

Algo Coin çıkış tarihi 2019 yılının haziran ayıdır. Bu tarihte piyasaya sürülen Algorand platformu; akıllı sözleşmeler özelliği ile Ethereum ağına benzeyen, merkezi olmayan, güvenilir ve ölçeklenebilir bir blok zincir ağıdır. Bu ağın yerel kripto para birimi ise Algo Coin’dir. 1 saniyede 1000 işlem gerçekleştirebilmesi ile merkezi olmayan ve güvenilir yapısından ödün vermeyen global ve geleneksel ödeme ağları ile rekabet içerisindedir.

Algo Coin Kime Ait?

Algo Coin’in sahibi Silvio Micali isimli bir bilgisayar bilimi profesörüdür. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde profesör olan Silvio Micali tarafından oluşturulan Algorand platformunun mainneti 2019 yılının haziran ayında kullanım için açılmıştır. 2020 yılının aralık ayından itibaren ise günde ortalama 1 milyon adet işlemi yapabilir duruma gelmiştir. Güvenli iki taraflı hesaplama, elektronik para, kripto para ve blok zincir protokolleri teorisi ile aktif kullanımı sayesinde 2012 yılında bir ödüle layık görülmüştür. Gösterdiği bu başarısı ile dünyanın önde gelen kripto para platformu haline gelen Algorand platformunun arkasında bir ülke yer almaz. Algorand platformunun yerel kripto para birimi ise Algo Coin’dir. Algo Coin, Algorand platformunu güvence altına almak ve Algorand tabanlı işlemler için işlem ücretlerini ödeme amaçlı kullanılır. Bu platform açık kaynaklı bir blok zincirdir. Yani her kullanıcı platformun kodunu görebilir, görüntüleyebilir ve katkı sağlayabilir. Algorand platformu, tüm Algo Coin’i olan kişileri havuzundan ağ operatörlerini işe alan saf hisse kanıtı yani PPoS olarak isimlendirilen bir işletim protokolüne sahiptir. Bu sebepten dolayı da geniş bir kullanım yelpazesi bulunur.

Algo Coin Hangi Alt Yapıyı Kullanıyor?

Algo Coin’in altyapısı Ethereum ile benzer özellikleri içerir. Fakat belirgin olan bir özelliği ile Ethereum’un altyapısından ayrılır. Algo Coin, saf hisse kanıtı yani PPos olarak isimlendirilen bir altyapı ile çalışır. Madencilik işlemleri diğer blok zincirlerine kıyasla daha az enerji gerektirir. PoS mekanizmasının geliştirilmiş hali PPoS yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bu da Ethereum ve Algo Coin platformlarını birbirinden ayıran en önemli ayrımdır.

Algo Coin Nereden Alınır?

Algo Coin almak için şu işlemleri takip etmeniz yeterli olacaktır:

 • ALGO Coin satın almak için ilk olarak coinin işlem gördüğü kripto para borsalarından birini seçerek, hesap oluşturmanız gerekmektedir. ALGO Coin; Binance, Coinbase Exchange, KuCoin, Binance US, Kraken, Bithumb, Bitfinex, Coinlist Pro, Huobi Global, Gate.io, Bybit, Bitstamp, Bittrex gibi geniş kitlelere hitap eden kripto para borsaları üzerinde işlem görür.
 • Bu borsalardan birini seçerek internet sayfasına giriş yapın.
 • KYC bilgilerinizi ilgili alanlara girdikten sonra ücretsiz bir şekilde hesap oluşturun.
 • Hesabınızı açtıktan sonra yatırım yapabilmek için hesabınıza para aktarın.
 • Hesabınızın bakiyesini kontrol ederek borsanın “kripto para satın al” menüsüne tıklayın. Bu alan üzerinden ALGO Coin seçerek satın alma emri verin.
 • Hesabınıza gelen ALGO Coinler, borsa cüzdanı üzerinde ya da donanım cüzdanlar üzerinde saklanacaktır. Donanım cüzdanlar güvenlik anlamında daha iyidir.

Algo Coin’in Avantajları Nelerdir?

Algo Coin’in avantajları aşağıdaki gibi verilmiştir:

 • Algo platformunun ekonomisine dahil ettiği Algo Coin, her yeni blokta cüzdanlarında belirli miktarlarda her kullanıcıya dağıtılmaktadır.
 • Algo platformu, hızlı işlemlere ve anında kesinliğe ulaşmaya odaklı olan ödeme ağı şeklinde tasarlanmıştır. Bu ise 1 saniye içerisinde binden fazla işlem gerçekleştirilmesine ve 5 saniyeden kısa bir süre içerisinde işlem kesinliğinin sağlanmasına imkân tanır.
 • Algo platformu güçlü bir üretim kapasitesi ve adil topluluk teşvikine sahiptir. Yaygın küresel kullanımın ve çeşitli kullanım durumlarının yüksek verimli olan ihtiyaçlarını yönetme yeteneğine sahiptir.
 • Algo platformu aynı zamanda kullanıcıların akıllı kontratlar yani merkeziyetsiz uygulamalar oluşturmak amacı ile programatik anlaşmalar oluşturulmasını sağlar. Aynı zamanda yeni ve mevcut varlıkları temsil eden coinler oluşturulmasına imkân tanır.

Algo Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

Algo Coin’in dezavantajları şunlardır:

 • Kripto para borsasında Algo coin benzeri olan projeler geliştirilmektedir. Bu sebepten dolayı oldukça fazla bir rekabet ortamı vardır. Rekabet ortamından kaynaklı Algo Coin satın alma talebinde azalışlar görülebilir.
 • Algo Coin, yüksek volatiliteye sahiptir. Bundan dolayı da uzmanlar tarafından riskli bir yatırım tercihi olarak yorumlanır.
 • Donanım cüzdanlar üzerinde saklanmayan Algo Coinlerin siber saldırı ile çalınma riski mevcuttur. Donanım cüzdanlar, coinleri saklamak için daha güvenilir ortamlardır.

Algo Coin Yorumları Neler?

Algo Coin yorumları genel olarak olumludur. PoW blok zinciri konsensüsünden farklı şekilde Algorand protokolünde madencilerin varlığı engellenir. Bu 2 olaya neden olur. İlki işlem ücretleri ekosistemdeki madenciler ile olacağı için daha düşüktür. Diğeri ise bu protokol, çevre dostu olma testini başarı ile geçmektedir.

Bir kullanıcı, fikir birliğinin yetkilendirme kolunun bünyesinde olmak ister ise belirteçler bir pay sahibine devredebilir. Algo platformunun konsensüsünde kullanıcılar her bloğa göründüğü gibi güvenebilir çünkü iki farklı zincire çatallanma durumu söz konusu değildir. Ağın bölümlendiği durumlar olsa dahi Algo platformunun işlemlerin tutarlı olmasını sağlamaktadır. Çift harcama, pek çok merkeziyetsiz ağ üzerinde bir problemdir. Komitenin blokları onaylamak için rastgele seçimi, online olan her kullanıcının seçilebileceği anlamlarına gelmektedir. Bu sebeple ağ, merkezi değildir. Coin sahipleri aynı zamanda ağ üzerindeki değişikliklere karşı oy kullanabilir. Algo platformu, rakiplerinin çoğundan daha uygulanabilir bir ağ yapısı içerir.

Algo Coin Yorumu
Algo Coin Yorumu

Algo Coin’in Geleceği Nasıl Olacak?

Algo Coin’in geleceği genellikle olumlu şekilde yorumlanmaktadır. Genel olarak Algo platformu, saf bir PoS konsensüs mekanizması kullanan projedir. Algo platformu şu anda blok zinciri üçlemesini çözmeye yaklaşan bir protokole sahiptir. Ethereum 2.0’ın Algorand protokolünü nasıl etkileyeceği ise belli değildir. Algo platformunun ekibi matematik ve bilgisayar alanında müthiş bir zekaya sahiplerdir. Algo platformu perakende ve risk sermayedarlarının yatırımları olan bir ağdır. Algo ekibi De Fi konseptini değiştirmek gibi bir projeleri vardır. Önümüzde aylarda bunun nasıl sonuçlanacağını beraber göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu