Coin Yorum

Arpa Coin (ARPA Chain) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

Arpa Coin projesi, MPC yani Çok Taraflı Hesaplama yöntemi ile etkin hale getirilen ve gizliliği koruyan hesaplamalar için geliştirilmiş bir katman 2 çözümü olarak tanımlanabilir. Geleneksel finansa da basit bir şekilde uyum sağlayabilecek olan ve kendisinde “gizlilik tabanlı hesaplama platformu” olarak bahseden Arpa platformu projesinin yerel kripto para birimi Arpa Coindir. Arpa Coin, Ethereum ağında çalışan ve projenin merkezi olmayan yapısı ile likidite ihtiyaçlarını karşılayan bir kripto para birimi olarak bilinir. Arpa Coin projesinin temel hedefi ise veri yardımcı programını mülkiyetten ayırarak veri kiralamayı mümkün kılar. Bu hedef kapsamında ise MPC protokolü, her bir tarafın da veri girişini gizli hale getirerek güvenli sağlar. Veri sinerjisi çıkarmanın yollarını arayacak özellikte geliştirilerek Arpa Coin projesinin amacına ulaşması beklenmiştir. Geliştiricilerin Arpa Coin ile arasında uyumlu olan blok zincirler üzerinde gizliliği sağlayan uygulamalar üretebildiği ve acil durumlar olduğu zamanlarda kredi dolandırıcılığına karşı koruma, anahtar yönetim gibi sistemleri ile yenilik sağlar.

Arpa Coin Ne Zaman Çıktı?

Arpa Coin çıkış tarihi 2018 yılının nisan ayı olarak bilinmektedir. Arpa Coin platformu, MPC tarafından etkinleştirilen, gizliliği ön planda tutarak koruyan hesaplamalar için blok zinciri tabanlı bir layer – 2 çözümü olarak karşımıza çıkar. 2018 yılında kurulan Arpa platformunun temel hedefi ise veri yardımcı programını mülkiyetten ayırma ve veri kiralamaya olanak sağlar. Arpa platformunun MPC protokolü, iki tarafın da veri giriş işlemlerini gizli ve güvenilir tutar. Böylece fazla varlığın verileri iş birliği içerisinde analiz edilerek veri sinerjileri çıkarması için yeni yollar oluşturur. Arpa Coin platformu, özel verilerin gizli bir şekilde paylaşılmasına izin vererek bilgi ve teorik Mesaj Kimlik Doğrulama Kodu kullanılarak hesaplamanın doğruluğu doğrulanabilmektedir. Arpa Coin belirteci kullanımı durumları şu şekilde verilmiştir:

 • Hesaplama maliyeti,
 • Veri ve model kullanım ücreti,
 • Güvenlik teminatı,
 • Topluluk yönetimi gibi durumlar yer almaktadır. Arpa Coin belirteci şu anda ise Ethereum ağı üzerinde çalışmaktadır.

Arpa Coin Kime Ait?

Arpa Coin’in sahibi Felix Xu ve Yemu X olarak bilinmektedir. Arpa Coin platformunun internet sayfası üzerinden, Arpa Coin kurucularına ait bilgiler paylaşılmamaktadır. Ancak projenin LinkedIN hesabı üzerinden ulaşılan bilgilere göre bu iki ortak, Arpa Coin projesinin kurucuları arasında yer almaktadır. Kurucular ile beraber projenin ilk olarak Çince yayımlanmış olan White Paper’ı, 2018 yılının nisan ayında Çin merkezli olduğunu gösterir.

Arpa Coin Hangi Alt Yapıyı Kullanıyor?

Arpa Coin’in altyapısı Ethereum altyapısını kullanmaktadır. Arpa Coin platformunun temel amaçları arasında dApp geliştiricileri için verimli ve gizliliğe özen gösteren akıllı sözleşmeler oluşturmak, bireyler ve işletmeler için gizliliğin ön planda olduğu gizlilik tabanlı veri kiralama hizmeti sunmak ve computational sharding ile ölçeklendirilebilir bir altyapı sağlamak şeklinde söylenebilir. Arpa Coin’in MPC protokolü, her bir tarafın da veri girişini gizli ve güvenli tutar. Birdan fazla kuruluşun verileri ile beraber analiz edilmesi için ek yollar oluşturur.

Tüm bunların yanı sıra geliştiriciler, Arpa Coin platformu ile uyumlu olan blok zincirler üzerinde gizliliği ön planda tutan dApp’ler üretebilir. Arpa Coin platformu kullanım durumlar arasında ise şunlar örnek olarak verilebilir:

 • Kredi sahtekarlığını engellemek,
 • Güvenli veri cüzdanı,
 • Hassas pazarlama,
 • Ortak yapay zekâ modeli eğitimi,
 • Anahtar yönetim sistemleri yer alır.

Arpa Coin Nereden Alınır?

Arpa Coin almak için şu adımları takip etmeniz yeterlidir:

 • Arpa Coin satın almak için öncelikle coinin işlem gördüğü kripto para borsalarından birini tercih ederek hesap oluşturulması gerekmektedir. Arpa Coin; Binance, Huobi Global, Coinbase Exchange, Bithumb, Gate.io, Uniswap (V2), KuCoin, Binance TR, BitGlobal, Coinone, MEXC, FMFW.io, Crypto.com Exchange, ZB.COM, Tokocrypto, PancakeSwap (V2), Phemex, HitBTC, CEX.IO gibi birçok kripto para borsası üzerinde işlem görmektedir. Bu borsalardan birini tercih ederek internet sayfasına giriş yapınız.
 • Açılan ekran üzerinde sizden talep edilen bilgileri girerek ücretsiz bir şekilde hesap oluşturun.
 • Açılan hesabınızı güvenlik sekmesi altında bulunan doğrulamaları takip ederek aktive edin.
 • Yatırım yapabilmek için hesabınıza para transfer edin.
 • Bakiyenizi kontrol ettikten sonra Arpa Coin satın alma emri verin.
 • Emrin onaylanmasının ardından ise satın aldığınız tüm coinler, borsa cüzdanı üzerinde ya da donanım cüzdanlar üzerinde saklanabilir.
 • Ağ üzerinde gerçekleşebilecek herhangi bir siber saldırı ihtimaline karşı tüm coinlerinizi donanım cüzdanlar üzerinde saklamanız, coinlerinizin risk altında olmamasını sağlar.

Arpa Coin’in Avantajları Nelerdir?

Arpa Coin’in avantajları aşağıdaki şekilde verilmiştir:

 • Kullanıcı kimliği ve özel verilerin gizli kaldığı veri kiralamayı güvenli bir hale getirmesi, hassas veri saklama çözümü sunan birçok sektör için Arpa Coin avantajlı bir coin olarak görülür.
 • dApp geliştiricileri için verimli ve güvenilir tabanlı akıllı sözleşmeler çözümleri sağlar.
 • Bireyler ve işletmeler için gizlilik tabanlı kiralama hizmetleri sağlayarak pek çok sektöre hitap eder.
 • Computational sharding ile ölçeklenebilir bir altyapıya sahiptir.
 • Binance, Huobi Global, Coinbase Exchange, Bithumb, Gate.io, Uniswap (V2), KuCoin, Binance TR, BitGlobal, Coinone, MEXC, FMFW.io, Crypto.com Exchange, ZB.COM, Tokocrypto gibi birçok kripto para borsası üzerinde Arpa Coin işlem görmektedir. Bu sayede de daha fazla kullanıcıya ulaşılmayı kolaylaştırır.

Arpa Coin’in Dezavantajları Nelerdir?

Arpa Coin’in dezavantajları şunlardır:

 • Fiyatlarda gözlenen aşırı volatilite sebebi ile güvenilir ve riskli bir yatırım aracı arayan yatırım kitlesinin Arpa Coin’e yatırım yapmaması tavsiye edilir.
 • 2 milyar Arpa Coin olarak belirlenen maksimum arzın enflasyonist olduğu söylenebilir.
 • Siber saldırı ile çalınma ve borsanın hacklenmesi risklerine karşılık satın alınan tüm coinlerin donanım cüzdanlar üzerinde saklanması önerilir.

Arpa Coin Yorumları Neler?

Arpa Coin yorumları genel olarak iyi olduğu söylenebilir. Arpa Coin için teknik analizin gerçekleştirilebilmesi için tüm verilen doğru ve eksiksiz bir şekilde dikkatlice incelenmesi gerekmektedir. Arpa Coin geleceği hakkında kripto para borsası uzmanları olumlu beklentiler içerisindedir. Her ne kadar olumlu beklentilere sahip olunsa da bu coine yatırım yapmak isteyen yatırımcıların grafik verilerini oldukça iyi bir şekilde takip ederek incelemesi gerekmektedir. Piyasa genel olarak incelendiği zaman kripto para birimlerinin fiyatlarının ani bir şekilde düşmesi ya da yükselmesi söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda ise yatırımcıların zarar etmemeleri adına küçük yatırımlar ile yatırım yapmaya başlamaları tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda da Arpa Coin veri ve grafikleri de oldukça iyi bir şekilde takip edilerek incelenmelidir.

Arpa Coin Yorum
Arpa Coin Yorum

Arpa Coin’in Geleceği Nasıl Olacak?

Arpa Coin’in geleceği genel olarak analistler tarafından olumlu şekilde yorumlanır. Arpa Coin’in toplam arzı 1,5 milyar dolar olarak bilinir. 2019 yılının ağustos ayından itibaren ise Arpa Coin platformunun ekibi, her ay ilk toplam arzın %0.5’lik bir bölümünü satın alıp yakarlar. Coin yakma işlemi ile toplam arzın azaltılması ise fiyatları yükseltmektedir. Arpa Coin platformunun ekibi, bu yakma işlemini her ay yapmaları için analistler tarafından değerlendirilmektedir. Sonuç olarak genellikle Arpa Coin geleceği hakkında olumlu düşünülmektedir.

İlginizi Çekebilir: Holo Coin (Hot Coin) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlginizi Çekebilir: DENT Coin Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlginizi Çekebilir: Waves Coin (WAVES) Yorumu, Geleceği, Avantajları!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu